Streptococcus pyogenes diagnostika


Cienījamie kolēģi!

Vēlamies vērst Jūsu uzmanību uz “2022. gada rudens – 2023. gada pavasaris” sezonālo īpatnību. Augšējo elpceļu mikrobioloģiskajos izmeklējumos novērots neparasti liels pozitīvo paraugu īpatsvars ar identificētu Streptococcus pyogenes – A grupas ß-hemolītisko Streptokoku!

Īpaši izplatīta infekcija vērojama pirmskolas un skolas vecuma bērniem.

Lūdzam ņemt vērā šo novērojumu, izmeklējot pacientus, kam varētu būt aizdomas par ar šo izraisītāju asociētajām saslimšanām:  faringīts, tonsilīts, skarlatīna, pneimonija, drudzis, ādas (impetigo) vai brūču infekcija u.c.

Streptococcus pyogenes diagnostikas iespējas:

Ātrai, sākotnējai diagnostikai ir izmatojams eksprestests (materiāliem no rīkles iztriepes) – A grupas ß-hemolītiskā Streptokokka antigēna noteikšana (EGL kods:3837)

Kā “Zelta standarts” izraisītāja apstiprināšanai, kā arī, lai izslēgtu citus ierosinātājus, ieteicams mikrobioloģiskais uzsējums ar antibiotiku jutības noteikšanu (veicam izdalītajam mikroorganismam, pozitīvas atrades gadījumā):

  • Dažādu materiālu uzsējums (EGL kods: 7391; A/B jutības noteikšana: 9288)
  • Uzsējums uz ß-hemolītisko Streptokoku (EGL kods: 8886; A/B jutības noteikšana: 8989)

Savlaicīga mikroorganismu identifikācija un antibakteriālās jutības noteikšana ir būtiska efektīvas terapijas izvēlei, ārstēšanas laika noteikšanai un mikroorganismu antibakteriālās rezistences veidošanās riska mazināšanai.

Svarīgi nodot materiālu pirms antibakteriālās terapijas uzsākšanas!

Lielākā daļa mūsu laboratorijā izdalīto Streptococcus pyogenes ir jutīgi pret penicilīna grupas antibakteriālajiem preparātiem (kas ir standarta terapija S.pyogenes infekcijas gadījumos), bet ir svarīgi to apstiprināt katrā individuālajā gadījumā.

Lai novērtētu pacienta stāvokli gan terapijas sākumā, gan terapijas gaitā, kā arī, lai izslēgtu iespējamu komplikāciju attīstību, vēlama pilnvērtīga organisma stāvokli raksturojošo parmetru pārbaude. Iesākam atkārtoti veikt C-reaktīvo olbaltumu (CRO kods:4721) un Pilnu asins ainu (kods:3640), kā arī urīna analīzes (kods:3500) vismaz 2-3 nedēļas pēc saslimšanas akūtās fāzes. Papildus vēlams veikt nieru un aknu darbību pārbaudošas bioķīmiskās analīzes.

Pārslimotas Streptokoku infekcijas gadījumā lietderīgi kontrolēt Antistreptolizīna O (ASO, kods:3719) rezultātu dinamiku.

Lai izvairītos no iespējamām komplikācijām, nepieciešams iziet pilnu antibakteriālās terapijas kursu! Infekcijas komplikācijas var būt saistītas ar mikroorganisma disemināciju (vidusauss iekaisums, sinusīts, paratonsillārs abscess), septicēmiju (Streptokoku toksiskā šoka sindroms (STSS)), pēcinfekcijas imūnās sistēmas darbības traucējumiem (akūts reimatisks drudzis, poststreptokoku reaktīvais artrīts, poststreptokoku glomerulonefrīts).

Šī infekcija tiek pārnesta tiešā kontakta ceļā. Riska grupu un samazinātas imunitātes pacientiem svarīgi atgādināt vispārējos profilakses nosacījumus: regulāra un pareiza roku higiēna, koplietošanas priekšmetu dezinfekcija, mutes aizsegšana klepojot, kontaktu samazināšana (vismaz 24 stundas pēc antibakteriālās terapijas uzsākšanas vai simptomu pazušanas).