Laima Boreliozes diagnostika


Laimas borelioze ir infekcioza slimība, ko izraisa baktērija Borrelia burgdorferi, kura var nonākt cilvēka organismā ar ērces kodumu.

 

Boreliozei tipiskas klīniskās izpausmes ir:

  1. stadijā – ādas apsārtums (erythema migrans) 3–5 cm diametrā (vai lielāks), kas 1–4 nedēļu laikā parādās ērces koduma vietā. Var pievienoties gripai līdzīgi simptomi. Pirmais posms var beigties ar spontānu izārstēšanos vai var attīstīties par vispārēju boreliozi.

Ja ir bijis ērces kodums un erythema migrans – diagnozi var noteikt un terapiju sākt bez laboratorisko analīžu veikšanas.

3–4 nedēļas pēc ērces kodiena jānosaka abas Borrelia burgdorferi antivielas – IgM un IgG antivielas (ar ģimenes ārsta, infektologa, pediatra, imunologa nosūtījumu analīzi apmaksā NVD, cena katram rādītājam – 5,90 EUR).

Negatīvs Borrelia burgdorferi IgM rezultāts var nozīmēt, ka pacients nav inficējies ar Borrelia burgdorferi vai infekcija ir agrīnā stadijā un antivielas vēl nav nosakāmas. Pacients jānovēro, un analīzes jāveic atkārtoti pēc 2–4 nedēļām.

Pozitīvas atrades gadījumā jāveic Borrelia burgdorferi IgM un IgG padziļinātās izpētes tests. Notiek precīza antivielu identifikācija pret atsevišķiem Borrelia burgdorferi Ag, lai izslēgtu krusteniskās reakcijas un nespecifiskus gadījumus (cena katram – 37,40 EUR).

Diagnozes precizēšanai vēlams izslēgt saslimšanu ar sifilisu, reimatoīdo artrītu, EBV, HIV, endokardītu, HSV infekciju.

  1. stadija – attīstās dažas nedēļas vai mēnešus pēc ērces piesūkšanās. 2. stadijā priekšplānā izvirzās neiroloģiskie simptomi, artrīti, kā arī kardioloģiskas izpausmes.

Šajā posmā diagnostikai iesaka nodot analīzes Borrelia burgdorferi IgM un IgG antivielu noteikšanai (ar ārsta nosūtījumu analīzes apmaksā NVD, cena katram rādītājam – 5,90 EUR).

Pozitīvas atrades gadījumā jāveic Borrelia burgdorferi IgM un IgG padziļinātas izpētes tests (cena katram – 37,40 EUR). Specifiskas IgG antivielas var atrast vairāk nekā 90% otrās stadijas pacientu.

  1. stadija – neārstētam pacientam pēc gada vai pat desmit gadiem no inficēšanās brīža var attīstīties hronisks recidivējošs artrīts vai encefalomielīts, kas var klīniski atgādināt pat multiplo sklerozi.

Šajā stadijā IgG Av būs ievērojami paaugstinātas, bet IgM Av – zemos skaitļos vai vispār vairs nav nosakāmas.

Pozitīvas atrades gadījumā jāveic Borrelia burgdorferi IgM un IgG padziļinātās izpētes tests (cena katram – 37,40 EUR).

 

Neiroboreliozes diagnostikā būtiska nozīme ir antivielu noteikšanai arī cerebrospinālajā šķidrumā.

 

Borēliju seroloģiskajā diagnostikā svarīgs ir divpakāpju izmeklēšanas princips. Vispirms nosaka Borrelia burgdorferi IgM un IgG antivielas ar ELISA vai imūnhemiluminiscenci, un tad seko apstiprinošais tests ar imūnmembrānas analīzi jeb imūnblotu.

Vēl pie diagnostikas metodēm jāmin Borrelia burgdorferi DNS noteikšana (50,00 EUR). Bet šis tests būs maksimāli informatīvs vai nu pašā infekcijas sākumā (serumā), vai arī jau neiroboreliozes gadījumā cerebrospinālajā šķidrumā, vai artrīta gadījumā – locītavas šķidrumā.