SARS-CoV-2 (COVID-19) diagnostika E. Gulbja Laboratorijā


Vīrusa inkubācijas periods – laiks, kas paiet no inficēšanās brīža līdz slimības simptomu parādīšanās brīdim vai iespējai diagnosticēt infekciju.
SARS-CoV-2 vīrusa gadījumā visbiežāk inkubācijas periods ir 5-6 dienas (retos gadījumos līdz 21 dienai). Pēc inkubācijas perioda SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni organismā visbiežāk var konstatēt 21 dienu (retos gadījumos dažreiz arī ilgāk- līdz 60 dienām).
Antivielas (specifiskās antivielas) – cilvēka organisma imūnās sistēmas izstrādātas olbaltumvielas ar mērķi nodrošināt aizsardzību (imunitāti) pret infekciju (šajā gadījuma pret SARS-CoV-2 vīrusu). Antivielas organisms sāk izstrādāt uzreiz pēc inficēšanās, bet SARS-CoV-2 vīrusa gadījumā visbiežāk ir nepieciešamas vismaz 10-14 dienas, lai tās varētu konstatēt ar laboratoriskām metodēm (analīzēm/testiem). Antivielas cilvēka organismā visbiežāk saglabājas ilgstoši – mēnešiem, gadiem.

Akūtas saslimšanas (inficēšanās) ar SARS-CoV-2 vīrusu, kurš izsauc COVID-19 saslimšanu diagnostikai izmanto PĶR testu (iztriepi).

Gulbja Laboratorijā pieejami izmeklējumi – SARS-CoV-2 (COVID-19) antivielu puskvantitatīvā un kvantitatīvā noteikšana. Anti-SARS-CoV-2 testiem tiek izmantotas vairāku ražotāju testsistēmas.

Lai vērtētu antivielu veidošanos pēc vakcinācijas ieteicami ir testi, kas nosaka antivielas pret Spike proteīniem. Šīs antivielas ir nosakāmas arī pēc pārslimota COVID-19.

Ieteicamais laiks antivielu līmeņa noteikšanai- 1 nedēļa pēc otrās potes (Pfizer vakcīnai). Pieejamie testi ir:
 

Anti-SARS-Cov-2 IgG Spike (Hemiluniniscences metode, Siemens Healthcare GmbH, Vācija)- nosaka specifiskās IgG klases antivielas pret SARS-CoV-2 vīrusa S1 RBD proteīniem.
Testa kods: 3930
Testa cena- 8.00 Euro*
 

Anti-SARS-Cov-2 S (Elektrohemiluminiscences metode, Roche Diagnostics GmbH)- nosaka kopējās antivielas (IgM un IgG) pret SARS-CoV-2 vīrusa S-RBD antigēniem.
Testa kods: 3960
Testa cena- 12.00 Euro*
 

Lai apstiprinātu iepriekš bijušu saslimšanu ar COVID-19, ir iespējams noteikt kopējās (IgM un IgG) antivielas pret SARS-Cov2 vīrusa Nukleocapsid proteīniem. (Elektrohemiluminiscences metode, Roche Diagnostics GmbH). Šīs antivielas nereaģē uz vakcīnu ierosinātu antivielu veidošanos.
 

Anti-SARS-CoV-2-   nosaka kopējās antivielas, neatdiferencējot  atsevišķas Ig klases un akūtu no pārslimotās fāzes. Šo testu ieteicams veikt, lai apstiprinātu iepriekš bijušu saslimšanu ar COVID-19, pacientiem, kam nav bijis veikts RL-PĶR tests, vai, kam PCR atbilde bijusi vāji pozitīva vai robežvērtība un pēc atkārtotas testēšanas negatīva. Var veikt arī pacienti, kas PCR iztriepes testā bijuši pozitīvi. Šī analīze vispārēji nosaka vai organismā ir antivielas tieši pret COVID-19.
Testa kods: 3959
Testa cena- 5.00 Euro*
 

EUROIMMUN (Vācija) izstrādātās testēšanas sistēmas- IgA un IgG klases specifisko antivielu noteikšanai pret vīrus S antigēniem. Pielieto, lai vērtētu antivielu atsevišķu klašu veidošanās dinamiku COVID-19 saslimšanas gadījumā.

Anti-SARS-CoV-2 IgA- nosaka specifiskās IgA klases antivielas, kam ir nozīme gļotādu aizsargreakcijā sekretorās komponentes dēļ. Tās parādās nedaudz ātrāk vai vienlaicīgi ar IgG. Sākotnējā saslimšanas fāzē tās biežāk ir lielākā titrā kā IgG, vēlāk prevalē IgG.
Testa kods: 3969
Testa cena- 19,85 Euro*
 

Anti-SARS-CoV-2 IgG- nosaka tikai IgG antivielas, kas paliek ilgstoši pēc pārslimošanas. To klātbūtne liecina, ka ir paliekoša imunitāte pret COVID-19. Šo testu ieteicams izvēlēties tiem pacientiem, kam bijusi apstiprināta COVID-19 infekcija un tie vēlas noskaidrot antivielu dinamiku vai līdzīgi simptomi COVID-19 bijuši  pēdējo 6-9 mēnešu laikā.
Testa kods: 3979
Testa cena- 19,85 Euro*
 

*- cenas norādītas bez seruma ņemšanas un apstrādes izmaksām (Cena- 1,80 Euro)
 

Ieteicams izvērtēt antivielu testu rezultātus saistībā ar molekulārā PĶR testa rezultātu:

 1. Jaunais Koranovīruss SARS-Cov2(RL-PĶR) = NEGATĪVS un Anti-SARS-Cov2 antivielas= NEGATĪVS:
  Negatīvi rezultāti liecina, ka izmeklējamā materiālā SARS-CoV-2 vīruss nav konstatēts un asins paraugā nav konstatētas tam specifiskas antivielas. Tas ļauj secināt, ka ar vislielāko varbūtību Jūs neesat bijis inficēts un/vai slims ar COVID-19 izraisošo vīrusu.
  Ievērojiet valstī noteiktās rekomendācijas COVID-19 pandēmijas ierobežošanai. Ja turpmākajās dienās vai vēlāk COVID-19 simptomi parādās, ieteicama atkārtota testu veikšana.
 2. Jaunais Koranovīruss SARS-Cov2(RL-PĶR) = NEGATĪVS un Anti-SARS-Cov2 antivielas= POZITĪVS:
  Negatīvs SARS-CoV-2 RNS tests liecina to, ka dotajā brīdī paraugā nav konstatēts vīruss.
  Pozitīvs Anti-SARS-Cov-2 tests norāda uz specifisku antivielu klātbūtni pret SARS-Cov-2 vīrusu, kas ar lielāko varbūtību apliecina iepriekš bijušu inficēšanos un/vai saslimšanu.
  Antivielu klātbūtne liecina par imunitātes veidošanos pret SARS-Cov-2 vīrusu. Atkārtota antivielu noteikšana pēc 2-3 mēnešiem veicama, lai pārliecinātos par paliekošu imunitāti.
 3. Jaunais Koranovīruss SARS-Cov2(RL-PĶR) = POZITĪVS un Anti-SARS-Cov2 antivielas= NEGATĪVS:
  Pozitīvs SARS-CoV-2 RNS tests liecina to, ka paraugā ir konstatēts SARS-Cov-2 vīruss.
  Negatīvs Anti-SARS-Cov-2 tests norāda, ka dotajā stadijā organisms vēl nav izstrādājis specifiskas antivielas pret SARS-Cov-2 vīrusu nosakāmā daudzumā, kas ar lielāko varbūtību liecina par saslimšanas sākotnējo posmu.
  Konstatētā vīrusa dēļ esat infekciozs – palieciet izolācijā. Stingri ievērojiet ārstējošā ārsta un epidemiologa norādījumus un saskaņā ar tiem veiciet atkārtotus izmeklējumus.
 4. Jaunais Koranovīruss SARS-Cov2(RL-PĶR) = POZITĪVS un Anti-SARS-Cov2 antivielas= POZITĪVS:
  Pozitīvs SARS-CoV-2 RNS tests liecina to, ka paraugā ir konstatēts SARS-Cov-2 vīruss.
  Pozitīvs Anti-SARS-Cov-2 tests norāda uz specifisku antivielu klātbūtni pret SARS-Cov-2 vīrusu, kas liecina par organisma imūno aizsargreakciju.
  Konstatētā vīrusa dēļ varat būt vēl infekciozs. Stingri ievērojiet ārstējošā ārsta un epidemiologa norādījumus un saskaņā ar tiem veiciet atkārtotus izmeklējumus.

Asinis izmeklējumam var nodot jebkurā E. Gulbja Laboratorijas pacientu pieņemšanas punktā, tomēr pacienti, kuriem jāievēro pašizolācijas režīmu, šīs analīzes drīkst nodot tikai pēc iepriekšēja pieraksta, zvanot uz 67801112, un tikai specializētajos pieņemšanas punktos.

 

ANTIVIELU TESTU IZVĒLE COVID-19 DIAGNOSTIKĀ

(Spiediet uz attēla, lai to atvērtu pilnā izmērā)

 

rRT-PCR un Anti-SARS-CoV-2 IgA un IgG dinamika

(zīmējumam tikai ilustratīva nozīme)

 

SARS-CoV-2 testu rezultātu interpretācija

Reālā laika PĶR SARS-CoV-2 Anti-SARS-CoV-2 IgA Anti-SARS-CoV-2 IgG
Akūtas infekcijas agrīnā fāze

+

Akūtas infekcijas vēlīnā fāze

(+)

+()

+/

Bijusi iepriekšēja infekcija

+/

+

Nepieciešama kontrole dinamikā (pēc 2 nedēļām)

+