SARS-CoV-2 (COVID-19) diagnostika E. Gulbja Laboratorijā


Vīrusa inkubācijas periods – laiks, kas paiet no inficēšanās brīža līdz slimības simptomu parādīšanās brīdim vai iespējai diagnosticēt infekciju.
SARS-CoV-2 vīrusa gadījumā visbiežāk inkubācijas periods ir 5-6 dienas (retos gadījumos līdz 21 dienai). Pēc inkubācijas perioda SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni organismā visbiežāk var konstatēt 21 dienu (retos gadījumos dažreiz arī ilgāk- līdz 60 dienām).
Antivielas (specifiskās antivielas) – cilvēka organisma imūnās sistēmas izstrādātas olbaltumvielas ar mērķi nodrošināt aizsardzību (imunitāti) pret infekciju (šajā gadijumā pret SARS-CoV-2 vīrusu). Antivielas organisms sāk izstrādāt uzreiz pēc inficēšanās, bet SARS-CoV-2 vīrusa gadījumā visbiežāk ir nepieciešamas vismaz 10-14 dienas, lai tās varētu konstatēt ar laboratoriskām metodēm (analīzēm/testiem). Antivielas cilvēka organismā visbiežāk saglabājas ilgstoši – mēnešiem, gadiem.

Akūtas saslimšanas (inficēšanās) ar SARS-CoV-2 vīrusu, kurš izsauc COVID-19 saslimšanu diagnostikai izmanto PĶR testu (iztriepi).

E. Gulbja Laboratorijā pieejams jauns izmeklējums – SARS-CoV-(COVID-19) antivielu semikvantitatīva noteikšana. Testējot tiek pārbaudītas Anti-SARS-CoV-2 IgA un IgG klases antivielas. Antivielu testi paredzēti ar molekulāro PĶR metodi pārbaudītās un apstiprinātās personas imunās atbildes noskaidrošanai uz SARS-Cov-2 vīrusu un tiem ir epidemioloģiska nozīme sabiedrības kopējās imunitātes noskaidrošanā. Analīzes Anti-SARS-CoV-2 IgA un IgG (tiek noteiktas abu klašu antivielas viena izmeklējuma ietvaros) cena – EUR 41,50, atsevišķi Anti-SARS-CoV-2 IgG noteikšanas cena EUR 21,65.

E. Gulbja Laboratorijā Anti-SARS-CoV-2 testiem tiek izmantotas EUROIMMUN (Vācija) izstrādātās testēšanas sistēmas. Pētījumi par reakcijas precizitāti tika veikti saskaņā ar CLSI vadlīnijām Nr. EPO-A3. Testēšanas metode saņēmusi CE sertifikātu.

Lai apstiprinātu iepriekš bijušu saslimšanu ar COVID-19, ir iespējams arī noteikt kopējās antivielas pret SARS-Cov2 vīrusu. (Elektrohemiluminiscences metode, Roche Diagnostics GmbH). Analīzes cena – EUR 5,00.
Ieteicams izvērtēt antivielu testu rezultātus saistībā ar molekulārā PĶR testa rezultātu:

 1. Jaunais Koranovīruss SARS-Cov2(RL-PĶR) = NEGATĪVS un Anti-SARS-Cov2 antivielas= NEGATĪVS:
  Negatīvi rezultāti liecina, ka izmeklējamā materiālā SARS-CoV-2 vīruss nav konstatēts un asins paraugā nav konstatētas tam specifiskas antivielas. Tas ļauj secināt, ka ar vislielāko varbūtību Jūs neesat bijis inficēts un/vai slims ar COVID-19 izraisošo vīrusu.
  Ievērojiet valstī noteiktās rekomendācijas COVID-19 pandēmijas ierobežošanai. Ja turpmākajās dienās vai vēlāk COVID-19 simptomi parādās, ieteicama atkārtota testu veikšana.
 2. Jaunais Koranovīruss SARS-Cov2(RL-PĶR) = NEGATĪVS un Anti-SARS-Cov2 antivielas= POZITĪVS:
  Negatīvs SARS-CoV-2 RNS tests liecina to, ka dotajā brīdī paraugā nav konstatēts vīruss.
  Pozitīvs Anti-SARS-Cov-2 tests norāda uz specifisku antivielu klātbūtni pret SARS-Cov-2 vīrusu, kas ar lielāko varbūtību apliecina iepriekš bijušu inficēšanos un/vai saslimšanu.
  Antivielu klātbūtne liecina par imunitātes veidošanos pret SARS-Cov-2 vīrusu. Atkārtota antivielu noteikšana pēc 2-3 mēnešiem veicama, lai pārliecinātos par paliekošu imunitāti.
 3. Jaunais Koranovīruss SARS-Cov2(RL-PĶR) = POZITĪVS un Anti-SARS-Cov2 antivielas= NEGATĪVS:
  Pozitīvs SARS-CoV-2 RNS tests liecina to, ka paraugā ir konstatēts SARS-Cov-2 vīruss.
  Negatīvs Anti-SARS-Cov-2 tests norāda, ka dotajā stadijā organisms vēl nav izstrādājis specifiskas antivielas pret SARS-Cov-2 vīrusu nosakāmā daudzumā, kas ar lielāko varbūtību liecina par saslimšanas sākotnējo posmu.
  Konstatētā vīrusa dēļ esat infekciozs – palieciet izolācijā. Stingri ievērojiet ārstējošā ārsta un epidemiologa norādījumus un saskaņā ar tiem veiciet atkārtotus izmeklējumus.
 4. Jaunais Koranovīruss SARS-Cov2(RL-PĶR) = POZITĪVS un Anti-SARS-Cov2 antivielas= POZITĪVS:
  Pozitīvs SARS-CoV-2 RNS tests liecina to, ka paraugā ir konstatēts SARS-Cov-2 vīruss.
  Pozitīvs Anti-SARS-Cov-2 tests norāda uz specifisku antivielu klātbūtni pret SARS-Cov-2 vīrusu, kas liecina par organisma imūno aizsargreakciju.
  Konstatētā vīrusa dēļ esat infekciozs – palieciet izolācijā. Stingri ievērojiet ārstējošā ārsta un epidemiologa norādījumus un saskaņā ar tiem veiciet atkārtotus izmeklējumus.

Asinis izmeklējumam var nodot jebkurā E. Gulbja Laboratorijas pacientu pieņemšanas punktā, tomēr pacienti, kuriem jāievēro pašizolācijas režīmu, šīs analīzes drīkst nodot tikai pēc iepriekšēja pieraksta, zvanot uz 67801112, un tikai specializētajos pieņemšanas punktos.

 

rRT-PCR un Anti-SARS-CoV-2 IgA un IgG dinamika

(zīmējumam tikai ilustratīva nozīme)

 

SARS-CoV-2 testu rezultātu interpretācija

Reālā laika PCR SARS-CoV-2 Anti-SARS-CoV-2 IgA Anti-SARS-CoV-2 IgG
Akūtas infekcijas agrīnā fāze

+

Akūtas infekcijas vēlīnā fāze

(+)

+()

+/

Infekcija bijusi iepriekš

+/

+

Nepieciešama kontrole dinamikā (pēc 2 nedēļām)

+