SARS-CoV-2 (COVID-19) diagnostika E. Gulbja Laboratorijā


Vīrusa inkubācijas periods – laiks, kas paiet no inficēšanās brīža līdz slimības simptomu parādīšanās brīdim vai iespējai diagnosticēt infekciju.
SARS-CoV-2 vīrusa gadījumā visbiežāk inkubācijas periods ir 5-6 dienas (retos gadījumos līdz 21 dienai). Pēc inkubācijas perioda SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni organismā visbiežāk var konstatēt 21 dienu (retos gadījumos dažreiz arī ilgāk- līdz 60 dienām).
Antivielas (specifiskās antivielas) – cilvēka organisma imūnās sistēmas izstrādātas olbaltumvielas ar mērķi nodrošināt aizsardzību (imunitāti) pret infekciju (šajā gadījuma pret SARS-CoV-2 vīrusu). Antivielas organisms sāk izstrādāt uzreiz pēc inficēšanās, bet SARS-CoV-2 vīrusa gadījumā visbiežāk ir nepieciešamas vismaz 10-14 dienas, lai tās varētu konstatēt ar laboratoriskām metodēm (analīzēm/testiem). Antivielas cilvēka organismā visbiežāk saglabājas ilgstoši – mēnešiem, gadiem.

Akūtas saslimšanas (inficēšanās) ar SARS-CoV-2 vīrusu, kurš izsauc COVID-19 saslimšanu diagnostikai izmanto PĶR testu (iztriepi).

  1. Gulbja Laboratorijā pieejami izmeklējumi – SARS-CoV-2 (COVID-19) antivielu kvantitatīvā un puskvantitatīvā noteikšana. Anti-SARS-CoV-2 testiem tiek izmantotas vairāku ražotāju testsistēmas.

Lai vērtētu antivielu veidošanos pēc saslimšanas vai vakcinācijas kvantitatīvi ir ieteicami testi, kas nosaka antivielu koncentrāciju pret Spike proteīniem.

Ieteicamais laiks antivielu līmeņa noteikšanai- 2-3 nedēļas pēc otrās vai revakcinācijas devas vai COVID-19 simptomu sākuma.

 

Pieejamie kvantitatīvie testi ir:

 
Anti-SARS-Cov-2 IgG Spike (Hemiluniniscences metode, Siemens Healthcare GmbH, Vācija)- nosaka specifiskās IgG klases antivielas pret SARS-CoV-2 vīrusa Spike 1 RBD (receptorus saistošā domēna) proteīniem.

Testa kods: 3930

Testa cena- 8.00 Euro*

 

Pieejamie puskvantitatīvie testi ir:

 
Anti-SARS-CoV-2- Nucleocapsid   (Elektrohemiluminiscences metode, Roche Diagnostics GmbH)- nosaka kopējās antivielas pret Nucleocapsid proteīniem, neatdiferencējot  atsevišķas Ig klases. Šo testu ieteicams veikt, lai apstiprinātu iepriekš bijušu saslimšanu ar COVID-19, pacientiem, kam nav bijis veikts RL-PĶR tests, vai, kam PĶR atbilde bijusi vāji pozitīva vai robežvērtība un pēc atkārtotas testēšanas negatīva. Var veikt arī pacienti, kas PĶR iztriepes testā bijuši pozitīvi.

Testa kods: 3959

Testa cena- 5.00 Euro* 

*- cenas norādītas bez seruma ņemšanas un apstrādes izmaksām (Cena- 1,80 Euro)

Asinis izmeklējumam var nodot jebkurā E. Gulbja Laboratorijas pacientu pieņemšanas punktā, tomēr pacienti, kuriem jāievēro pašizolācijas režīmu, šīs analīzes drīkst nodot tikai pēc iepriekšēja pieraksta, zvanot uz 67801112, un tikai specializētajos COVID-19 pieņemšanas punktos.

 

ANTIVIELU TESTU IZVĒLE COVID-19 DIAGNOSTIKĀ

 

  1. Izvēles testi:

3959 – Kopējās antivielas pret SARS-CoV-2 vīrusa Nucleocapsid proteīniem (puskvantitatīvs tests):

Lai pierādītu, ka ir bijusi inficēšanās (būs Pozitīvs)

3930 – Specifiskas IgG klases antivielas pret SARS-CoV-2 vīrusa Spike S1-RBD* proteīniem  (kvantitatīvs tests):

Lai noteiktu, cik izteikta ir antivielu veidošanās pēc vakcinācijas vai (vai/un) saslimšanas ar COVID-19.

Kvantitatīvos rādītājus var vērot dinamikā ar 2-3 mēnešu intervālu.

 
(spiediet uz attēla, lai to atvērtu pilnā izmērā)

COVID-19 pārslimojušajiem pozitīvi var būt visi antivielu testi

Vakcinētām personām, kas nav slimojušas- pozitīvi var būt tikai anti-Spike testi (3930)

*- RBD= Receptorus saistošais domēns

Algoritma versija-5.11.