Informācija par siekalu paraugu izmantošanu SARS-CoV-2 vīrusa RNS noteikšanai


 Esam sagatavojuši īsu skaidrojumu par to kādos gadījumos SARS-CoV-2 vīrusa noteikšanai var tikt izmantots siekalu paraugs.

 Kā pierādīts gan dažādos starptautiskos, gan E. Gulbja Laboratorijas veiktos pētījumos, gan aprakstīts Eiropas slimību profilakses un kontroles centra vadlīnijās, SARS-CoV-2 vīrusa RNS klātbūtnes noteikšanai cilvēka organismā var izmantot siekalu paraugus.

 Kā viena no galvenajām siekalu parauga priekšrocībām ir vienkārša materiāla iegūšana, ko var veikt pacients pats, un kas nerada diskomfortu parauga savākšanas laikā. Tādēļ, ka parauga savākšanai nav nepieciešams speciāli apmācīts medicīnas personāls, šādi var būtiski paplašināt testējamo pacientu loku.

 Vīrusa noteikšana siekalu paraugā paredzēta skrīningam – tātad, lai atrastu inficētas un/vai infekciozas personas grupā un to būtu iespējams veikt regulāri, piemēram, darba kolektīvā, izglītības iestādē vai uzliesmojuma apgabalā.

 Jāņem vērā, ka siekalu paraugus nevar izmantot visos (gan klīniskos, gan epidemioloģiskos) gadījumos.
Siekalu paraugi izmantojami SARS-CoV-2 vīrusa infekcijas akūtajā fāzē līdz aptuveni 8. dienai kopš klīnisko simptomu sākuma, tāpēc tie NAV izmantojami karantīnas pārtraukšanai vai citai kontroles testēšanai sekojošos gadījumos:

  • Pacientam iepriekš jau bijis pozitīvs SARS-CoV-2 vīrusa RNS rezultāts oro/nazofaringeālas iztriepes paraugā
  • Pacientam iepriekš jau bijis pozitīvs SARS-CoV-2 vīrusa RNS rezultāts siekalu paraugā
  • Pacienta asins paraugā atrodamas specifiskās SARS-CoV-2 vīrusa antivielas

E. Gulbja Laboratorijā šādi paraugi netiek testēti.

 Karantīnas pārtraukšanai pēc pārslimotas COVID-19 slimības vai citai kontroles testēšanai izmantojams orofaringeālas un nazofaringeālas iztriepes paraugs. Ja kontroles testēšana tiek veikta ne ātrāk kā 14. dienā, ieteicams noteikt arī specifisko SARS-CoV-2 vīrusa antivielu klātbūtni pacienta asins paraugā.

 Siekalu savākšanas komplekti ārstu praksēm tiek/tiks piegādāti saskaņojot ar SPKC.