Aktīvais vitamīns B12 (holotranskobalamīns- holotc)
Vitamīna B12 deficīts mūsdienās ir globāla problēma.
Apmēram 5% pieaugušajiem novēro B12 vitamīna deficītu, no kuriem 5% ir 65-74 gadus veci un 10% – vecāki par 75 gadiem.
Vitamīna B12 (kobalamīns) galvenā funkcija cilvēka organismā ir normāla asinsrade. Tā deficīts ir cēlonis megaloblastiskai anēmijai un neiroloģiskiem traucējumiem. Vitamīns B12 netiek sintezēts organismā, to uzņem ar uzturu (dzīvnieku valsts pārtikas produkti).
B12 vitamīna deficīta klīniskās pazīmes un simptomi ir vispārēji, un tāpēc deficītu var viegli nepamanīt:
- vājums, nogurums, reibonis,
- nejutīgums ekstremitātēs.
B12 vitamīns (kobalamīns) serumā ir saistīts ar diviem proteīniem: transkobalamīnu un haptokorīnu. Transkobalamīna un B12 vitamīna kompleksu sauc par holotranskobalamīnu (holoTC). HoloTC satur bioloģiski pieejamo (aktīvo) kobolamīnu, jo tikai holoTC, darbojoties caur specifiskiem receptoriem, veicina kobalamīna uzņemšanu visās šūnās. Turpretī aptuveni 80% no cirkulējošā kobalamīna (B12 vitamīns), kuru serumā pārnes haptokorīns (holoHC), uzskatāms par metaboliski inertu (neaktīvu), jo haptokorīnam nav specifisku šūnu receptoru, izņemot receptorus aknās.
Ģenētiski noteikts haptokorīna trūkums sastopams reti un netiek uzskatīts par nopietnu stāvokli. Turpretī ģenētiski noteikts transkobalamīna trūkums vai defekts izpaužas kā tipiskas hematoloģiskas, neiroloģiskas un metaboliskas kobalamīna deficītam raksturīgas patoloģijas, kurām nepieciešama terapija pat tad, ja seruma analīzes uzrāda normālu kobalamīna koncentrāciju
HoloTC ir īsāks pussabrukšanas periods nekā haptokorīnam (holoHC), tāpēc holoTC koncentrācijas samazināšanās ir viens no agrīnākajiem kobalamīna (vitamīns B12) deficīta rādītājiem.
Vitamīna B12 līmenim serumā normālā stāvoklī vajadzētu atbilst tā līmenim audos, bet transporta proteīna (transkobalamīna) nepietiekamība var uzrādīt zemu B12 līmeni serumā pie normāla līmeņa audos vai zemu B12 līmeni audos pie normāla līmeņa serumā.
Bieži novēro, ka B12 vitamīna saturs ir uz robežvērtības (190 – 300 pg/ml – pelēkā zona), no kuriem vairāk kā 20% pacientu ir vecumā virs 60 gadiem. Spēja absorbēt B12 samazinās ar vecumu, kas saistīts ar kuņģa gļotādas atrofiskām izmaiņām, tāpēc izplatība palielinās, jo pasaulē palielinās iedzīvotāju vecums. Tas izskaidro situācijas, kad, nosakot kopējo B12 vitamīna daudzumu, tas var būt normas robežās (pelēkajā zonā), bet, nosakot aktīvo vitamīnu B12, tā saturs ir pazemināts un rosina domāt par B12 vitamīna deficīta diagnozi.
Kopējā seruma kobalamīna (kopējais B12) līmeņa noteikšanai ir daži ierobežojumi, no kuriem īpaši jāatzīmē tas, ka lielākā daļa no kobalamīna, kas tiek noteikts, ir saistīts ar haptokorīnu. Tādēļ, lai, diagnosticējot saslimšanu mēs iegūtu patiesu priekšstatu par B12 vitamīna saturu organismā, ir svarīgi noteikt bioloģiski aktīvo B12 (holotranskobalamīns). Vairāki publicētie pētījumi norāda, kaholoTC ir labāks B12 vitamīna satura nodrošinājuma indikators nekā kopējais seruma kobalamīns.
Sagaidāms, ka holoTC līmenis pacientiem ar bioķīmiskām B12 vitamīna deficīta pazīmēm ir zems. Īpaši zemas vērtības novērotas veģetāriešiem, vegāniem un pacientiem ar nepietiekamu B12 vitamīna uzņemšanu ar uzturu. Turklāt zems holoTC (bet ne kopējā B12 vitamīna) līmenisnovērots pacientiem ar Alcheimera slimību.
Uzsākot B12 vitamīna papildus uzņemšanu (terapiju), aktīvā B12 (holoTC) pieaugumu var novērot jau pirmajā dienā pēc terapijas uzsākšanas. HoloTC pieaugums ir indikātors, ka tiek uzņemta atbilstoša B12 vitamīna deva.
Priekšrocības Aktīvā B12 vitamīna noteikšanai:
- HoloTC parāda tikai bioloģiski aktīvo B12 vitamīna daudzumu serumā,
- HoloTC līmenis atspoguļo B12 vitamīna nodrošinājuma statusu organismā neatkarīgi no nesen absorbētā B12 vitamīna daudzuma.
- HoloTC ir daudz jūtīgāks un specifiskāks rādītājs nekā Kopējais B12,
- HoloTC nav interferences ar IF antivielām (IF – Iekšējā Faktors) – kas ir problēma kopējā B12 gadījumā,
- Izmaiņas HoloTC daudzumā serumā parādās ātrāk nekā kopējam B12.
Izmeklējamais materiāls : asinis bez antikoagulanta (sarkans vai dzeltens stobriņš)
Asiņu uzglabāšanas laiks : Paraugs jācentrifugē ne vēlāk kā 2 stundas pēc asiņu paņemšanas. Var glabāt ledusskapī līdz 72 stundām. Ilgākai uzglabāšanai sasaldē .
Testa cena 12,95 EUR.