Jauns izmeklējums – H.Pylori 13C-Urea elptests

Helicobacter pylori ir baktērija, kas sastopama kuņģī un var izraisīt dažāda veida patoloģijas, piemēram – hronisku gastrītu un kuņģa čūlu. 1-2% inficēto personu var attīstīties kuņģa vēzis. Līdz ar to, ir būtiski zināt, vai pacientam ar specifiskām sūdzībām par gremošanas trakta darbību ir šī infekcija. H.pylori infekcijas biežākās pazīmes ir svara zudums, vēdera pūšanās, biežas atraugas, sāpes vēderā, dedzinoša sajūta, slikta dūša, ēstgribas zudums.

H.pylori infekciju var noteikt ar neinvazīvām metodēm- elptestu, antivielu noteikšanu asinīs un antigēna noteikšanu fēcēs, kā arī invazīvā veidā- ņemot gļotādas paraugu endoskopijas laikā.
Pozitīvs 13C urea elptests liecina par Helicobacter pylori atrašanos kuņģī. Tas ir ļoti specifisks un jutīgs – to uzskata par vienu no labākajiem H. pylori diagnostikas veidiem gan pirmreizējai diagnostikai, gan kontrol-izmeklēšanai pēc baktērijas izskaušanas terapijas. Šis tests nav toksisks cilvēka ķermenim, nav radioaktīvs, kā arī ir neinvazīvs, līdz ar ko, to drīkst veikt arī bērni, grūtnieces un cilvēki ar novājinātu imūnsistēmu.

Testa veikšanai nepieciešamas divas izelpas speciālos maisiņos, kas jāveic ar pusstundas intervālu;

Testu ieteicams veikt no rīta, tukšā dūšā, vēlams neēst vismaz 6 stundas pirms izmeklējuma.

Mēnesi pirms izmeklējuma nedrīkst lietot antibiotikas, kā arī 2 nedēļas pirms izmeklējuma – kuņģa sekrēcijas (protonu sūkņa) inhibitorus (omeprazols, esomeprazols, rabeprazols).

Testa komplektu iespējams iegādāties E. Gulbja laboratorijas pieņemšanas punktos vai apmaksāt mājas lapā un saņemt bezkontakta analīžu nodošanas punktos. Testa cena ir 50 EUR.

Elptesta parauga komplektā ietilpst:
1. “00-Minute Breath bag” – Sākotnējās izelpas savākšanas maisiņš;
2. “30-Minutes Breath bag” – Otreizējās (pēc Urea 13C un citronskābes šķīduma iedzeršanas) izelpas savākšanas maisiņš;
3. Pudelīte ar Urea 13C 75 mg (atšķaida ar 80 ml dzeramā ūdens);
4. Citronskābes pulveris 1,4 g (atšķaida ar glāzi dzeramā ūdens).

H.Pylori 13C-Urea elptesta veikšanas secība norādīta komplektam pievienotajā instrukcijā.

Citi raksti